Limfātiskā sistēma sastāv no limfvadiem, limfmezgliem un iekšējās sekrēcijas dziedzeriem – mandelēm, liesas un aizkrūts dziedzera. 

        Limfvados plūst limfa. Limfa ir dzeltenīgs, caurspīdīgs šķidrums, kas veidojas audos starp šūnām. No asins kapilāriem izsūcas plazma ar barības vielām un veido šūnstarpu vielu. Šī šūnstarpu viela uzsūcas limfkapilāros, pakāpeniski saplūstot, veido arvien lielākus limfvadus, līdz beidzot izveidojas 2 galv. limfātiskie stumbri: krūšu limfvads un labās puses limfads. Krūšu limfvadā, kas atrodas krūšu dobumā starp aortu un mugurkaulu, saplūst ķermeņa limfa, izņemot galvas, kakla un krūšu labo pusi, kā arī labo roku, — no šiem apvidiem  limfa ieplūst labās puses limfvadā. Abi šie limfvadi ieplūst venozajā sistēmā iekšējās jūga vēnas un zematslēgkaula vēnas saplūšanas vietā. Tādējādi šķidrums, kas no asins kapilāriem filtrējas audu spraugās un pilnīgi nepaspēj uzsūkties atpakaļ kapilāru venozajā daļā, difundē limfkapilāros un pa limfvadiem tiek nogādāts venozajā sistēmā.

        Limfvadu ceļā retāk pa vienam, biežāk grupām atrodas īpaši veidojumi — limfmezgli, kas ir asinsrites orgāni un aizsargorgāni. Lielākā limfmezglu grupa kājā ir cirkšņu limfmezgli; tiem cauri plūst visa kājas limfa. Nor okām un krūts dziedzeriem limfa plūst cauri paduses limfmezgliem. Galvas un kakla limfa plūst cauri vairākām kakla limfmezglu grupām. Krūšu dobuma orgānu limfa plūst caur limfmezgliem, kas atrodas gar elpvadu un bronhiem. 
Vēdera dobumā lielākā limfmezglu grupa atrodas tievās zarnas apzarnī. Šie limfmezgli piedalās arī tauklu maiņā, jo caur tiem plūst lielākā daļa tauku, kas uzsūcas zarnās. Tauku uzsūkšanas laikā tievās zarnas limfkapilāri un limfvadi izskatās balti, tāpēc tos sauc par piena sinusiem un piena vadiem. 

        LIMFĀTISKĀ SISTĒMĀ  ietilpst arī limfoidālo audu veidojumi — liesa un mandeles. Limfmezglos attīstās leikocīti, kurus arī sauc par limfocītiem. Limfocīti veic fagocitozi - mikroorganismu aprīšanu. Limfmezglos veidojas arī imūnvielas. Limfmezgli parasti ir sakopoti grupās. Padusēs, zem auss, cirkšņos atrodas lielās limfmezglu grupas.

       Limfatiskās sistēmas uzdevumi:

      Galvenais uzdevums nodrošināt šķidruma un vielu izvadīšanu no starpšūnu telpas. 

      Ķermeņa aizsardzība pret svešiem mikroorganismiem un nepazīstamām vielām. Šīs sistēmas mezglos savācas dažādas vielas, kas var kaitēt normālai organisma darbībai. Limfmezgli darbojas kā dabiski filtri. Limfatiskajā sistēmā veidojas īpaši leikocīti, kas vajadzības gadījumā ražo antivielas, kuri neitralizē svešus mikroorganismus.

      Ar limfātiskās sistēmas palīdzība no organisma tiek izvadīti tauki.

      Limfatiskā sistēma nogādā olbaltumvielas sarkanajiem asinsķermenīšiem.

      Ir svarīgi, lai šķidrums nepārtraukti pārvietotos. Ja limfa kustās lēnām, tas var izraisīt nopietnu mezglu iekaisumu.

  

 Kā attīrīt limfu, bez medikamentu lietošanas? 

      Tās būtība ir šāda. Visas mūsu organisma šūniņas dzīvo starpšūnu šķidrumā, kurš vienlaicīgi ir gan ēdamistaba, gan tualete. Pirtī saunā sakarsējoties, limfa sašķidrinās paātrinās limfas plūsma un sākās svīšana, lai labi limfa tecētu, pietiek ja pirtiņā ir vismaz 60°C  

                                                                                                       Limfodrenāža, jeb limfātiskās sistēmas masāža.

      Kad organisms ir uzsildīts, lai uzlabotu limfas plūsmu, veic limfodrenāžu. Limfodrenāžu var veikt pirts telpā pielietojot dažādas metodes, vai uz kušetes, veicot klasisko limfodrenāžu. Pielietojot citus masāžas veidus nedrīkst masēt limfmezglus, lai neveicinātu limfas sakoncentrēšanos atsevišķās vietās.

      Veicot limfodrenāžu, pašu spēkiem stingri jāievēro limfas plūsmas virzieni un spiediena spēks uz ķermeni, kā arī jaatceras, ka limfas plūsmas ātrums ir stipri lēnāks par asins cirkulācijas ātrumu. Limfodrenāža jāveic lēnām. Limfodrenāža paātrinās limfas plūsmu limfātiskajā sistēmā, palīdzēs attīrīt organismu, noņems tūsku, darbosies kā pretcelulīta līdzeklis.

     Limfodrenāža jāveic pēc  traumām, rētām, operācijām, iesaka veikt pēc  krūts vēža operācijām sievietēm.

 

      Vieglu Garu!

0
 .