Minerālūdens un veselība

    

      Minerālūdens dziednieciskās īpašības cilvēce pazīst jau kopš seniem laikiem. Blakus minerālūdens avotiem antīkajā periodā būvēja tempļus, kur slimos ārstēja tāpat kā mūsdienās – ar diētu, kustībām, vannām un ūdens dzeršanu. Dabīgais minerālūdens ārstē ķermeni gan no iekšpuses, gan ārpuses.

      Valmieras minerālūdens pazīstams jau kopš 1928.gada, kad to ieguva  238 metru dziļumā no vidus devona smilšakmens slāņiem. Viņš ātri ieguva popularitāti un tika pielīdzināts Eiropas labākajiem minerālūdeņiem. Padomju savienības laikā tas tika izmantots PSRS nozīmes sanatorijā ,,Līči" un tika ieteikts hroniska kuņģa un zarnu slimību (gk. ar pavājinātu sekrēciju) un žultspūšļa slimību ārstēšanai.

       Ģeoloģiskajam minerālūdenim parasti ir specifiska dziednieciska iedarbība, kas ir atkarīga gan no tā ķīmiskā sastāva, gan ūdens fizikālajām īpašībām. 

      Abulkrastu pirts procedūrās tiek izmantots dabīgais Valmieras minerālūdens. Minerālūdens tiek izmantots, skalojot ķermeni pēc skrubēšanas, kā arī dažādās kontrasta procedūrās. Kad āda ir attīrīta un uzsilusi minerālūdens iedarbība ir efektīvāka un dziļāka. 

      Minerālūdens sastāvs un apraksts:

  • Ar dzelzi bagātu minerālūdeni izmanto mazasinības un menstruāciju traucējumu gadījumā -  izmantotajā ūdenī dzelzs ir 1 mg/l (ar dzelzi bagāts minerālūdens satur vairāk nekā 1 mg dzelzs litrā ūdens. Šīs vielas pārmērīgs patēriņš var izraisīt vairākas problēmas organismā.
  • Hidrokarbonātu ūdens samazina kuņģa sulas skābumu -  izmantotajā ūdenī hidrokarbonāta sastāvs 96mg/l
  • Nātrijs piedalās organisma šķidruma bilances līdzsvarošanā, skābju-sārmu līdzsvara uzturēšanā un neironu funkciju nodrošināšanā. Karsts laiks un augsta fiziskā slodze izraisa strauju nātrija deficīta paaugstināšanos. Ķermenis zaudē šķidrumu, kas savukārt ietekmē citu minerālvielu, piemēram, magnija un kālija, zudumu -  izmantotajā ūdenī nātrijs 1800mg/l (Nātrijs ir svarīgs organisma šūnu dzīvības elements, piedalās asins spēcināšanā. Regulē asinsspiedienu. Nodrošina audu spēju saglabāt ūdeni Par minerālūdeni ar zemu nātrija līmeni uzskata tādu, kurā elementa saturs ir zem 20 mg/l, un par minerālūdeni ar augstu nātrija saturu uzskata tādu, kurā nātrija saturs pārsniedz 200 mg/l. Parasti brīdina par pārāk lielu nātrija saturu. Taču tas ir pārspīlēti, jo minerālūdenī nātrijs nav kā nātrija hlorīds (vārāmā sāls), bet gan savienojumā ar citām minerālvielām vai bikarbonātiem.
    Šādā formā bikarbonāts veicina liekā nātrija izdalīšanos. Bikarbonāts nav minerāls, bet gan laba dabīgā minerālūdens sastāvdaļa. Ar bikarbonātiem ir bagāts tieši caur kaļķakmeni nācis minerālūdens.)
  • Kālijs veicina augsta asinsspiediena pazemināšanu, nodrošina nervu impulsu vadīšanu, muskuļu kontrakcijas, enerģijas iegūšanu, veicina ūdens izdalīšanos no organisma. Regulē pH līmeni asinīs. Normalizē asinsspiedienu. ir būtisks ādas veselībai, stimulē nieres, lai tās izdalītu indīgās šlakvielas. Kālijs vairāk vai mazāk ir atrodams gandrīz visos minerālūdeņos -  izmantotajā ūdenī kālijs 32.7mg/l
  • Magnijs ir bioelements ar būtisku iedarbību, un vajadzību pēc tā palīdz apmierināt minerālūdens -  izmantotajā ūdenī magnijs183 mg/l (Magnijs svarīgs muskuļu enerģētikas apmaiņas sastāvdaļa, nodrošina muskuļu elastību un lokanību, palīdz regulēt sirds muskuļu darbu, uzlabo asinsapgādi sirds muskulatūrai. Novērš krampjus, sirds aritmiju, aterosklerozi, asinsrites traucējumus, kalcija un C vitamīna izmantošanu vielmaiņā. Par bagātu ar magniju uzskata tādu minerālūdeni, kurā magnija daudzums ir 50 mg/l vai vairāk)
  • Daži minerālūdeņi izceļas ar paaugstinātu kalcija saturu. Kalcijs ir organisma celtniecības materiāls, jau daudzuma ziņā tas ir vissvarīgākais organisma minerāls -  izmantotajā ūdenī kalcijs 343 mg/l (Kalcijs  kaulu, nagu un zobu sastāvdaļa, regulē asins recēšanu un hormonu līmeni, atvaira iekaisumus, samazina alerģiskas reakcijas, iedarbojas uz nervu un muskuļu darbību. Aktivizē vielmaiņas procesus. Lai mēs varētu runāt par augstu kalcija saturu, minerālūdens litrā jābūt vismaz 150 mg šī elementa)
  • Izmantotajā ūdenī hlorīds 3650 mg/l - audu šķidruma sastāvdaļa, nodrošina pareizu ūdens daudzumu organismā. Stimulē vielmaiņas procesus organismā. Uzlabo kuņģa, aizkuņģa dziedzera un tievās zarnas darbību
  • Izmantotajā ūdenī sulfāti 284 mg/l - stimulē kuņģa un zarnu trakta peristatiku, labvēlīgi ietekmē aknu un žults pūšļa funkciju atjaunošanu.
  • Izmantotā minerālūdens pH (pie 25˚C)  7.56 
  • Izmantotā ūdens cietība 16.1 mmol/l

     Valmieras minerālūdens ir ar augstu mineralizācijas pakāpi un izteiktu garšu. Minerālvielu daudzums ūdenī pārsniedz dzeramā ūdens sastāvā pieļaujamās normas, tādēļ var būt nepieciešami lietošanas ierobežojumi. Līdzvētīgi ūdeņi ir Borjomi (Gruzija), Narzan (Krievija), S.Pellegrino (Itālija) u.c.